loader image
EN

آموزش ثبت نام و ورود به سامانه مؤدیان

به منظور آسانتر شدن انجام امور مالیاتی برای مودیان مالیاتی، سازمان امور مالیاتی کشور اقدام به راه اندازی سامانه ای تحت عنوان ” سامانه مودیان” کرده است. کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که مشمول قانون مالیاتی میشوند میتوانند با ورود به این سامانه نسبت به ارسال صورت حساب الکترونیکی خود، اتصال پایانه های فروشگاهی و بررسی پرونده مالیاتی خود بهرمند شوند.

براساس ماده 1 بند ج قانون پا‌یانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان کلیه صاحبان مشاغل (صنفی و غیرصنفی) و اشخاص حقوقی موضوع فصل‌های چهارم و پنجم باب سوم قانون مالیات های مستقیم مصوب 3/12/1366 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن، مشمول این قانون هستند. در این قانون هرگاه از واژه مؤدی استفاده می شود، مراد، اشخاص مشمول است؛ مگر خلاف آن اعلام شده باشد.

علاوه بر این، مشاغلی که نیاز به صدور فاکتور یا رسید برای کالاها و خدمات ارائه شده دارند، ملزم به استفاده از سامانه مودیان هستند. این بدان معناست که حتی اگر کسب‌وکاری، درآمد مشمول مالیات نداشته باشد، در صورت صدور فاکتور، مانند بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمات و کالا، باز هم باید در پلتفرم ثبت نام کنند.

به عبارت دیگر اشخاص زیر باید در سامانه مودیان ثبت‌نام کنند:

  • عرضه کنندگان کالا و خدمات
  • تمام اشخاص حقیقی صاحب مشاغل صنفی و یا غیر صنفی
  • تمام اشخاص حقوقی صاحب شرکت‌های تجاری و اشخاص حقوقی غیر تجاری
  • فعالان اقتصادی مستقر در مناطق آزاد تجاری

در این مطلب قصد داریم تا مراحل ورود و ثبت نام و ایجاد کار پوشه در سامانه مودیان را، که مورد نیاز برای تمام افراد مشمول قانون مالیاتی میشود، را بررسی کرده و به ساده ترین شکل ممکن توضیح دهیم.

مراحل ثبت نام در سامانه مودیان چگونه است؟

ثبت نام در سامانه مودیان پیچیدگی خاص ندارد و مودیان با انجام چند مرحله ساده میتوانند نسبت به ثبت نام در این سامانه اقدام نمایند. ثبت نام در سامانه مودیان شامل 5 مرحله میشود:

مرحله اول: ثبت نام در نظام مالیاتی

مرحله دوم: دریافت گواهی امضای الکترونیکی از مراکز صدور گواهی

مرحله سوم: دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی از طریق ورود به کارپوشه سامانه مودیان

مرحله چهارم: دریافت شناسه کالاها و خدمات برای صدور صورتحساب الکترونیکی

مرحله پنجم: تکمیل ثبت نام در سامانه مودیان

مرحله اول: ثبت نام در نظام مالیاتی

برای ثبت نام  در سامانه مودیان علاوه بر کد ملی و احراز هویت، نیاز دارید که از قبل ثبت نام مالیاتی خود را در نظام مالیاتی انجام داده باشید. برای ثبت نام در نظام مالیاتی و تشکیل پرونده مالیاتی لازم است به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir وارد شوید و ثبت نام خود را انجام دهید.

کلیه مودیانی که ثبت نام آنها براساس معیارهای تعیین شده از نظر سازمان امور مالیاتی کشور تکمیل شده محسوب شود، در سامانه مودیان کارپوشه تخصیص داده شده است و به صورت خودکار ثبت نام سامانه مودیان آنها انجام  شده است. در صورت مشمول بودن ارزش افزوده، ثبت نام ارزش افزوده خود را نیز انجام دهید.

مرحله دوم: دریافت گواهی امضای الکترونیکی از مراکز صدور گواهی

مرحله بعدی ثبت نامه سامانه مودیان، دریافت گواهی امضای الکترونیک است. به این منظور لازم است وارد سایت gica.ir شوید. در صفحه اول این سایت روی گزینه ” درخواست صدور گواهی امضای الکترونیک” کلیک کنید و مراحل ثبت نام و احراز هویت را تکمیل کنید. در مرحله اخر یک کد رهگیری به شما داده خواهد شد. با در دست داشتن این کد رهگیری به یکی از دفاتر منتخب پیشخوان دولت مراجعه و توکن حاوی امضای الکترونیک را از آنها دریافت کنید.

البته با استفاده از اپلیکیشن تولید فایل CSR سپیدار سیستم نیز میتوانید در کمتر 1 دقیقه امضای الکترونیک را تهیه کنید.

مرحله سوم: دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی از طریق ورود به کارپوشه سامانه مودیان

شناسه یکتای حافظه مالیاتی یک کد شش کاراکتری است که به صورت منحصر به فرد برای هر مؤدی پس از ثبت نام و ایجاد کارپوشه در سامانه مودیان صادر می‌گردد. در واقع شناسه یکتا حافظه مالیاتی به ثبت اطلاعات موجود در صورتحساب‏‌های الکترونیک شما و انتقال آن به سامانه‌‏ی‌ مودیان کمک می‌‏کند.

مرحله چهارم: دریافت شناسه کالاها و خدمات برای صدور صورتحساب الکترونیکی

در این مرحله میتوانید از طریق مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی به نشانی stuffid.tax.gov.ir نسبت به اخذ شناسه عمومی بیش از 34000 قلم کالا و خدمات که از جانب این سازمان صادر شده است، اقدام نمایید.

شناسه عمومی کالا و خدمات کد منحصر به فردی است که به گروهی خاص از کالا و خدمات تعلق میگیرد.

داشتن شناسه یکتا حافظه مالیاتی و شناسه کالا و خدمات برای ارسال صورتحساب الکترونیکی ضروری است.

مرحله پنجم: تکمیل ثبت نام در سامانه مودیان

این آخرین مرحله از ثبت نام در سامانه مودیان است. در این مرحله تنها لازم است که ثبت نام خود را بعد از پشت سر گذاشتن مراحل فوق نهایی کنید. برای اینکار وارد درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی به آدرس my.tax.gov.ir شوید.

برای اشخاص حقیقی کد ملی و برای اشخاص حقوقی شناسه ملی راوارد کرده بعد وارد کردن کد امنیتی، وارد درگاه شوید.

بعد از ورود به درگاه روی گزینه ” عضویت در سامانه مودیان و ایجاد کارپوشه” کلیک کنید. نام کاربری و رمز عبور برای ورود به سامانه مودیان به شماره همراه شما که باید به نام مؤدی باشد ارسال میشود. با وارد کردن این نام کاربری و رمز عبور در آدرس my.tax.gov.ir وارد کارپوشه سامانه مودیان می شوید. اگر پرونده خود را در کارپوشه مودیان ملاحظه نکردید، احتمالا ثبت نام مالیاتی یا ثبت نام ارزش افزوده شما در سامانه نهایی نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − دو =